Sezame, sezame otevři se…

Úvod do pohádky i zaříkávadlo pro sezamový olej. Obojí platí. Příběh sezamového oleje sahá do hluboké historie a jeho vlastnosti otevírají brány největšího bohatství člověka – ZDRAVÍ. Sezam se velmi snadno pěstuje, a proto je olej lisovaný z jeho semen považován za první, který lidé používali. Legendy hovoří, že byl znám dříve než olivový. Tak tedy sezame, sezame otevři svá tajemství.

Víno bohů, olej pro parfémy i léčiva

Historie arabského světa je plná příběhů o asyrských bozích, kteří před stvořením Země pili „víno“ vykvašené ze sezamových semen. Starověcí Babylóňané sezamový olej používali při přípravě parfémů, Egypťané k výrobě léčiv, při ceremoniálech a k očistě.

Sezamové semínko je jedním z prvních koření používaných člověkem, přirozeně ho totiž upoutalo svou příjemnou oříškovou chutí. Že mělo zároveň i příznivé účinky na organismus, se dočtete už v prastarých listinách, jako je Eberský papyrus nebo Materia Medica. Jeho použití v každém případě sahá do doby kolem roku 3000 před naším letopočtem. Latinský název (Sesamumindicum) prozrazuje, že pochází z Indie, která se dodnes řadí mezi jeho přední pěstitele, po ní následují země severní Afriky a Asie.

Semínko nesmrtelnosti a zázraků

Podle starých záznamů je sezamové semínko považováno za nositele nesmrtelnosti. Starověká čínská legenda z dynastie Čching vypráví, že na příkaz císaře byl do Yin Tai (dnešní Japonsko) poslán guvernér, aby našel svatý lék na nesmrtelnost. Císař věřil, že tento lék, je kouzelný lektvar koncentrující energii tří tisíc mladých mužů a žen, kteří byli „čistého ducha“. Guvernér prohledal lesy a hory…

Po mnoha letech se vrátil se sezamovými semínky. Doporučil císaři, aby pro svou dlouhověkost pravidelně jedl sezamová semínka a pil sezamový olej, tak že se splní jeho přání.

V sezam hluboce věří i Indové. Během pohřbů nabízejí vázy plné sezamového oleje, aby pomohli mrtvým k průchodu do druhého světa. Materia Medica, spis popisující nejstarší postupy tradiční čínské medicíny, říká, že užíváním sezamového oleje a semínek dochází po 100 dnech k odbourání chronických onemocnění. Po roce se lepší tonus pleti na obličeji i po těle, po dvou letech přestávají šedivět vlasy. Zmiňuje i dorůstání zubů. Zajímavé je, že vědecké výzkumy řadu těchto informací potvrzují.

Domácí přírodní lékárna

S ohledem na velké zdravotní benefity je dobré, když se sezamový olej stane součástí přírodní lékárny každé rodiny. Zlepšuje průchodnost cév, blahodárně působí na srdce a používá se při chronických potížích jako jsou bolesti hlavy a poruchy metabolismu. Tonizuje játra a ledviny. Brání množení rakovinných buněk (například v tlustém střevě, kůži). Doporučuje se také při po ozařování. Pomáhá udržovat pohyblivost kloubů, posiluje kosti a působí proti osteoporóze. Je významným pomocníkem proti bakteriím a má regenerační účinky. Existuje také studie, podle které sezamový olej dokázal snížit výskyt zánětu dásní až o 85 %.

Sezamový olej je navíc opravdu širokospektrální, hodí se pro masáže, vnitřní užití, výplachy úst a nosu. Řadí se mezi tzv. suché oleje, tudíž při masáži se velmi lehce vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film. Proto je často využíván jako nosný olej třeba do krémů.

Doporučuje se také na pubertální vyrážky v obličeji, protože na sebe v kožních pórech váže toxiny a celkově zklidňuje pokožku. U kojenců a batolat chrání pokožku před opruzeninami v oblasti plenek. Smícháním s limetkovou šťávou hojí popáleniny a oděrky. S vodou je vhodným výplachovým prostředkem do vagíny, pomáhá totiž odstraňovat kvasinky a jimi způsobené výtoky.

Možná čtenáře překvapí, že se užívá jako rozpouštědlo pro intramuskulární injekce, při výrobě léčiv, parfémů (stabilizátor vůně), kosmetiky, krémů či lubrikantů, musí mít ovšem prvotřídní kvalitu.

Jak najít kvalitu

Pokud chceme dosáhnout optimálních výsledků, je dobré vědět, jak sezamový olej užívat a také jak si ho vybírat. Jeho kvalita – tedy respektive výroba určí jeho vlastnosti a účinky. Pro terapeutické účinky se užívá olej za studena lisovaný, panenský, který je špička. Takový obsahuje vysoké množství cenných látek, zejména 80 % omega – 6 a omega – 9 mastných kyselin, vitaminy, minerály, stopové prvky, lecitin. Olej se liší hustotou a také barvou i chutí.

Rafinované oleje vznikají technologií jako je bělení a deodorizace. Od nerafinovaných panenských olejů se výrazně liší svým složením, zejména nízkým výskytem výjimečné složky, jakou je lignan. A to není všechno, účinek oleje lze podpořit ještě metodou oblíbenou v zemích Dálného východu, kde se semínka před jeho extrakcí praží, čímž dochází ke stabilizaci oxidace. Takto upravený olej se vyznačuje červenou barvou a také odlišnou intenzivní chutí.

Máme tedy dvě volby. Buď můžeme používat bioaktivní sezamový olej, který svou výraznou chutí a vůní může méně vyhovovat evropskému uživateli, nebo se přikloníme k jemnějšímu upravenému oleji. První s sebou nese nemalé zdravotní benefity, druhý obohatí hlavně naši stravu.

Tip pro vás

Sezamový olej používejte v tzv. „uzrálé“ formě. Co to je?  Olej má díky zahřívání při nízké teploty menší hustotu, proto lépe se vsakuje do pokožky a váže na sebe toxiny v tucích.

Můžete si ho snadno připravit doma. Celé množství oleje si pomalu zahřívejte na teplotu 100 °C. Pokud nemáte potravinářský teploměr, správnou teplotu poznáte tak, že kápnete dvě až tři kapky vody do oleje a počkáte, až se voda odpaří. Jakmile uslyšíte krátké praskání, olej odstavte a nechte vychladnout. Přelije do láhve (nejlépe tmavé), kde vydrží cca měsíc.

Vaše Monika

 

Monika Urbanová
0 0 votes
Article Rating
Monika Urbanová
Život je mejdan, který si mohu užít. Jsem autorka systému Epigen Terapie, který pomáhá rozvíjet potenciál člověka a neutralizovat jeho bloky. Jsem tvůrkyně vysokovibračních rostlinných a esenciálních olejů a terapeuticko-koučovacích karet Tajemství Epigenu . Šťastných majitelů těchto karet je již přes 6000 lidí. Vytvářím autorské terapeutické obrazy s motivy fraktálů. Vedu certifikovaný výcvik praktikantů Epigen Terapie .
Komentáře