VYPRODÁNO - Příjměte letní výzvu! Je skvělý čas na nové začátky a růst. Výhodný balíček 3+1 konzultací pouze pro 5 vyvolených zde>>>

Sezame, otevři se

Úvod do pohádky, zaříkávadlo a hlavně všestranný a lahodný dar přírody. Sezamový olej je nejstarší na světě. Zkrášluje, léčí a patří do gurmánské i zdravé kuchyně. Nechme ho, aby otevřel své poklady i pro dnešního člověka v západním světě.

Příběh sezamového oleje sahá do hluboké historie a jeho vlastnosti otevírají brány největšího bohatství člověka – ZDRAVÍ. Sezam se velmi snadno pěstuje, a proto je olej lisovaný z jeho semen považován za první, který lidé používali, existují předpoklady, že byl využíván ještě dříve než olivový. Latinský název Sesamum indicum prozrazuje, že pochází z Indie, která se dodnes řadí mezi jeho přední pěstitele, po ní následují země severní Afriky a Asie.

Od vína bohů k léčivům

Sezamové semínko je jedním z prvních koření, přirozeně člověka upoutalo svou příjemnou oříškovou chutí. Když zjistil, že má také příznivé účinky na organismus, začal zkoumat jeho další možnosti. Dočtete se o tom  v prastarých listinách, jako je Eberský papyrus nebo Materia Medica. Jeho použití v každém případě sahá do doby kolem roku 3000 př. n. l.

Historie arabského světa je přitom plná příběhů o asyrských bozích, kteří před stvořením Země pili „víno“ vykvašené ze sezamových semen. Starověcí Babylóňané pochopili, že sezamový olej pomáhá rozvinutí vůní a používali ho při přípravě parfémů. Egypťané šli dál k výrobě léčiv, využívali ho při ceremoniálech a k očistě a dodnes patří do jejich gurmánské kuchyně. Byl tak významný, že každý egyptský chrám měl vlastní lis.

Příběh o nesmrtelnosti

Podle starobylých záznamů je sezamové semínko považováno dokonce za nositele nesmrtelnosti. Starověká čínská legenda z období dynastie Čching vypráví, že na příkaz císaře byl do Yin Tai, dnešního Japonska vyslán guvernér, aby našel svatý lék na nesmrtelnost. Císař věřil, že jde o kouzelný lektvar koncentrující energii tří tisíc mladých mužů a žen, kteří byli „čistého ducha“. Guvernér prohledal lesy a hory a po letech se vrátil se sezamovými semínky.

Společně s olejem z nich vylisovaných se staly elixírem dlouhověkosti. Materia Medica, spis popisující nejstarší postupy tradiční čínské medicíny, říká, že užíváním sezamového oleje a semínek dochází po 100 dnech k odbourání chronických onemocnění. Po roce se lepší tonus pleti na obličeji i po těle, po dvou letech přestávají šedivět vlasy. Zmiňuje i dorůstání zubů.

sezamový olej

Po roce se lepší tonus pleti na obličeji i po těle, po dvou letech přestávají šedivět vlasy. Zmiňuje i dorůstání zubů.

Zajímavé je, že vědecké výzkumy řadu těchto informací potvrzují. O ozdravných účincích sezamu svědčí i skutečnost, že se jeho olejem chrání skladované obilí před napadením houbami.

Domácí přírodní lékárna

S ohledem na značné zdravotní benefity je dobré, když se sezamový olej stane součástí přírodní lékárny každé rodiny. Zlepšuje průchodnost cév, blahodárně působí na srdce a používá se při chronických potížích jako jsou bolesti hlavy a poruchy metabolismu. Tonizuje játra a ledviny.

Brání množení rakovinných buněk (například v tlustém střevě či kůži). Doporučuje se také při po ozařování. Pomáhá udržovat pohyblivost kloubů, posiluje kosti a působí proti osteoporóze. Je významným pomocníkem proti bakteriím a má regenerační účinky. Existuje studie, podle které sezamový olej dokáže snížit výskyt zánětu dásní až o 85 %.

Sezamový olej je navíc širokospektrální. Hodí se pro masáže, vnitřní užití, výplachy úst a nosu. Řadí se mezi tzv. suché oleje, tudíž se při masáži snadno vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film. Proto je často využíván jako nosný olej třeba do krémů.

Doporučuje se také na akné v obličeji, protože na sebe v kožních pórech váže toxiny a celkově zklidňuje pokožku. U kojenců a batolat chrání pokožku před opruzeninami. Smícháním s limetovou šťávou hojí popáleniny a oděrky, zkombinovaný s  vodou je zase vhodným výplachovým prostředkem do vagíny, pomáhá totiž odstraňovat kvasinky a jimi způsobené výtoky.

Jde o kvalitu

Pokud chceme dosáhnout optimálních výsledků, potřebujeme olej za studena lisovaný, panenský, který je špička. Takový obsahuje vysoké množství cenných látek, zejména 80 % omega – 6 a omega – 9 mastných kyselin, vitaminy, minerály, stopové prvky, lecitin. Olej se liší hustotou a také barvou i chutí.

Rafinované oleje vznikají technologiemi jako je bělení a deodorizace. Od nerafinovaných panenských olejů se výrazně liší svým složením, zejména nízkým obsahem výjimečné složky jakou je lignan.

Účinek oleje lze podpořit ještě metodou oblíbenou v zemích Dálného východu, kde se semínka před jeho extrakcí praží, čímž dochází ke stabilizaci oxidace. Takto upravený olej se vyznačuje červenou barvou a také odlišnou intenzivní chutí. Máme vlastně dvě volby. Buď můžeme používat bioaktivní sezamový olej, který svou výraznou chutí a vůní může méně vyhovovat evropskému uživateli, nebo se přikloníme k jemnějšímu upravenému oleji. První s sebou nese nemalé zdravotní benefity, druhý obohatí hlavně naši stravu.

Tip pro vás

Sezamový olej používejte v tzv. „uzrálé“ formě. Co to je?  Když olej zahříváte při nízké teplotě, má menší hustotu, a díky tomu se lépe vsakuje do pokožky a váže na sebe toxiny obsažené v tucích.

Můžete si ho snadno připravit doma. Olej zvolna zahřívejte na teplotu 100 °C. Pokud nemáte potravinářský teploměr, tu správnou teplotu poznáte tak, že do něj kápnete dvě až tři kapky vody a počkáte, až se voda odpaří. Jakmile uslyšíte krátké praskání, olej odstavte  a nechte vychladnout. Přelijte do láhve z tmavého skla, kde vydrží asi měsíc.

Zajímavost: Sezamový olej se užívá jako rozpouštědlo pro intramuskulární injekce, při výrobě léčiv, parfémů (stabilizátor vůně), kosmetiky, krémů či lubrikantů, musí mít ovšem prvotřídní kvalitu.

Monika Urbanová
Latest posts by Monika Urbanová (see all)
5 1 vote
Article Rating
Monika Urbanová
Život je mejdan, který si mohu užít. Jsem autorka systému Epigen Terapie, který pomáhá rozvíjet potenciál člověka a neutralizovat jeho bloky. Jsem tvůrkyně vysokovibračních rostlinných a esenciálních olejů a terapeuticko-koučovacích karet Tajemství Epigenu . Šťastných majitelů těchto karet je již přes 6000 lidí. Vytvářím autorské terapeutické obrazy s motivy fraktálů. Vedu certifikovaný výcvik praktikantů Epigen Terapie .
Komentáře