Prastaré tajemství pískavice odhaleno

Pískavice, jé to je to krmivo pro křečky? Omyl, to je ta super rostlina, která poskytuje mnoho benefitů pro naše zdraví. V našich končinách je skutečně spíše známa jako krmivo pro drobná zvířata. V dějinách jako lék a skvělá bylina do pokrmů. Co je tedy tajemstvím pískavice?

Jmenuje se po podestýlce

Pískavice, Fenugreek, helba…, to jsou všechno pojmenování této drobné zelené rostlinky. Pochází z jihovýchodní Evropy a indického subkontinentu. Její „kořeny“ jsou staré více než 4000 let př.l. Název má také zajímavý původ. Je odvozen o latinského názvu Trigonella foenum graecum, což znamená „řecké seno“. Tento název odkazuje na řeckou tradici, kdy pískavice byla součástí podestýlky dobytka.

Pískavice byla také součástí olejové směsi mrtvých starověkých Egypťanů. Bylinu použili židovští obránci Jeruzaléma během první židovsko-římské války, aby odrazili útočníky od městské zdi. Byla kombinována s vroucím olejem a potom se nalita na městské hradby, kluzký povrh odradil Římany od překonání hradeb.

Zajímavostí pískavice je použití v prastarých harémech. V dávných dobách byly od harémových žen vyžadovány až Rubensovy křivky, pěkně oblé a tvarované. Velkým hitem harémů mezi dámami byl pokrm ze směsi cukru, olivového oleje a pískavice (chuť pískavice připomíná javorový sirup). Kromě oblých křivek působil také jako afrodiziakum.

Avicennyho Kánon medicíny pěje ódy

Avicennyho Kánon medicíny doporučuje „řecké seno“ pro léčení řady neduhů – příznivě ovlivňuje horečku, koliky, plynatost. Pomáhá při úplavici, kašli, tuberkulóze, otocích, křečích a taky vředech. Je skvělým pomocníkem při diabetu, a dokonce vypadávání vlasů.

Matkám byla pískavice doporučována pro tvorbu mléka. Párům pro její afrodiziakální účinky. To vše popisuje Kánon medicíny a její vlastnosti přetrvávají až do dnešních dob. Stačí se jen zastavit a znova „řecké seno“ objevit.

Pískavice neboli Helba hudba budoucnosti

V současnosti se bylina užívá nejen v kulinářství, ale také v léčivech. Orientální svět široce využívá olej i semena pro blahodárné účinky. Obsahuje saponin diosgenein, který se používá k výrobě progesteronu, čímž přírodně ovlivňuje hormonální hladinu u žen.

Dále obsahuje kumarin, který se používá při výrobě antikoagulačních přípravků. Pískavice neboli Helba se často doporučuje při onemocnění dýchacích cest (virová onemocnění, bronchitida, kašel, astma) nebo u chřipkových onemocněních.

Perfektně čistí žaludek a startuje přirozenou imunitu. Jemně pokrývá poškozené žaludeční a střevní stěny ochranným hlenem. Redukuje cukr v krvi a volné radikály. Jemnou masáží se používá pro modelování těla a zpevnění a zvětšení poprsí.

Voní po jeteli a je skvělá i v kuchyni

Její vůně se podobá jeteli, který překvapivě patří do příbuzenského svazku s vanilkou. Pískavice se na konci léta zažlutí svými malými kvítky. Jakmile odkvete je charakteristická lusky, kde jsou uložena semínka. Z těchto semen se za studena lisuje olej, který patří doslova mezi zlatý poklad mezi rostlinnými oleji. Listy i semena jsou jedlé a jsou zvláště nedílnou součástí indické kuchyně, vyskytují se v kari a chutney.

Semena se také někdy pečou a používají se v Indii jako náhrada kávy. Listy se používají k přípravě bylinného čaje a semena jsou naklíčena a použita v mnoha afrických zemích jako zelenina. Helba se také používá v židovské verzi halvah, sladké cukrovinky. Egypťané milují ozdravný nápoj z pískavice.

Vyzkoušejte si pískavici

O zázraku se krásně píše, lepší je však jej zažít. Vyzkoušejte dva tipy s pískavicí.

1) Egypský nápoj s pískavicí.

Smíchejte dvě lžičky semene pískavice v mléce. Společně přiveďte k varu. Nápoj se popíjí teplý. Přináší rychlé uklidnění.

2) Dalším tipem je masáž hrudníku a prsou pro ženy (můžete ji využít i v páru)

Smíchejte lisovaný olej z pískavice s levandulovým olejem. Tím získáte jemný a exkluzivní masážní prostředek pro péči o ženská prsa. Nebo rovnou vyzkoušejte masážní směs Harém, která je již připravena rovnou k použití.

Vaše Monika

Monika Urbanová
0 0 votes
Article Rating
Monika Urbanová
Život je mejdan, který si mohu užít. Jsem autorka systému Epigen Terapie, který pomáhá rozvíjet potenciál člověka a neutralizovat jeho bloky. Jsem tvůrkyně vysokovibračních rostlinných a esenciálních olejů a terapeuticko-koučovacích karet Tajemství Epigenu . Šťastných majitelů těchto karet je již přes 6000 lidí. Vytvářím autorské terapeutické obrazy s motivy fraktálů. Vedu certifikovaný výcvik praktikantů Epigen Terapie .
Komentáře