Černý kmín, spící král mezi oleji

Tento prastarý král mezi oleji, který přináší blahodárné účinky na organismus je v současné době spíše spícím, který čeká na své probuzení.  Proč? Jeho po staletí osvědčené účinky generace 21. století teprve objevuje. Polibkem pro spícího krále by mohly být rozsáhlé laboratorní studie, které potvrzují jeho vliv na řadu soudobých potíží a onemocnění. Proto by měl být součástí každé přírodní lékárničky v našich domovech. Čím je tak zásadní?

Odkud se Černucha vzala?

Olej z černého kmínu je tradiční název pro olej, který se získává lisováním za studena ze semen černuchy seté (Niggella sativa). Semena černuchy byla nalezena v Tutanchamonově hrobce, léčivý olej z jejích semen používala i sama královna Kleopatra. Je zmiňován v Ebersově papyru, který popisuje stav farmakologie z 16. století před n.l.

Ve starém Egyptě byla Černucha setá uctívanou rostlinou a je to tak doposud. Její schopnosti zmiňují Hippokrates, Dioscorides, sv. Hildegarda z Bingenu, Paracelsus nebo Mattioli. Je součástí arabské, čínské, tibetské či ajurvédské medicíny.

Černucha jako univerzální všelék

Černucha byla vždy považována za univerzální všelék, především proto, že působí jako širokospektrální antibiotikum při bakteriálních a virových onemocněních. Pomáhá při likvidaci bakterie Stafylococcus aureus nebo plísní Trichophyton inderdigitale, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum a Microsporum canis.

V období virových onemocnění – chřipky a jiných podobných se doporučuje provádět výplach úst, požívat tento olej a také provádět celotělové masáže. Odstraňuje střevní parazity (zejména Schistosoma mansoni) podporuje činnost žaludku, jater, střev a slinivky břišní. Chrání srdce, ledviny, centrální nervovou soustavu a mozek.

Dále Černucha snižuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi, alergici a astmatici ji ocení při dýchacích potížích. Nigellin zmírňuje průduškové spasma.

Studie prokazují, že při užívání tohoto oleje zmírnění alergických reakcí je až o 70 procent, stejně tak výrazné zlepšení nemocí horních cest dýchacích.  Ženy ocení Černuchu při bolestivé menstruaci, protože uvolňuje křeče hladkého svalstva. Diabetiky překvapí příznivým vlivem.

Černuchu vypěstujete na zahrádce

U nás se bylina s obsahem vitamínu skupiny B, A, D a F původem z jihozápadní Asie pěstuje jako letnička a přidává do suchých vazeb. V češtině má Černucha setá řadu názvu, kde se většinou vyskytuje slovo kmín, například královský, křížový, římský, domácí či šabrejový. Poetický název má v lidovém slovníku našich babiček nevěsta v závoji.

Černucha jako koření

V řadě zemí orientu či Středního východu bývá často součástí kořenících směsí. Používá se na dochucení chleba, pečiva, sýrů, luštěn či rýže. Běžně se konzumuje olej za studena lisovaný, rozdrcená či semletá semena na prášek. Olej je dobré po otevření skladovat v ledničce a spotřebovat do půl roku.

Není Černucha jako Černucha

Účinky oleje z černuchy přichází při použití kvalitního 100 % lisovaného oleje za studena. Běžně se na trhu vyskytují různé kvality tohoto oleje. Bohužel do hry vstupuje obchodní hledisko, kdy cena vítězí nad kvalitou a rozumem.

Často se potkáváme s výrobky, které jsou ředěny dalšími oleji, aby cena mohla být nižší. Cena 100 % lisovaného oleje je řádově vyšší. Cenové rozpětí je velké 100 ml se pohybuje od 220 CZK až po 600 CZK. Kvalita oleje se odráží od země původu, zpracování. Při porovnání je jeho kvalita ihned patrná (vůně, barva, chuť). U ředěného oleje účinky nejsou anebo jsou velmi malé.

Eshop Epigencentrum

Tento neředěný olej v prvotřídní kvalitě koupíte na mém eshopu. Nyní do 28.5. pro vás v akci 100ml za 525Kč.

Vaše Monika

Monika Urbanová
5 1 vote
Article Rating
Monika Urbanová
Život je mejdan, který si mohu užít. Jsem autorka systému Epigen Terapie, který pomáhá rozvíjet potenciál člověka a neutralizovat jeho bloky. Jsem tvůrkyně vysokovibračních rostlinných a esenciálních olejů a terapeuticko-koučovacích karet Tajemství Epigenu . Šťastných majitelů těchto karet je již přes 6000 lidí. Vytvářím autorské terapeutické obrazy s motivy fraktálů. Vedu certifikovaný výcvik praktikantů Epigen Terapie .
Komentáře